Google Adwords juhend algajatele

 • Post author:
 • Post category:Adwords

Kui ka sina mõtled Google AdWordsis reklaamimisest, kui millestki keerulisest, pead murdvast protseduurist, siis oled täpselt õiges kohas.

Järgnevas artiklis üritan sulle lihtsalt ja loogiliselt lahti rääkida need peamised punktid, mida Google AdWords reklaami tegemisel silmas pidada, kuidas seadistada jne.

1. Koosta korralik märksõnade nimekiri

Mõtle märksõnadele, mida sinu kliendid kõige tõenäolisemalt otsingusse sisestavad. Mis on nende suurimad mured? Mis küsimustele vastuseid otsivad? Ja milliste sõnadega nad neid vastuseid leida proovivad?

Näiteks, kui sa oled mahekosmeetika müüja. Kas sinu kohta võiks otsida infot sõnadega „mahekosmeetika müük“ või „looduskosmeetik müük“?

Kui sul tekib ideede puudus, kasuta märksõnade leidmiseks nt  AdWords Keyword Planner, tipi Googli otsingumootorisse sõna ja vaata, mida inimesed tegelikult otsivad jne.

Adwords ja otsing

Üldised või spetsiifilised märksõnad?

Kui jääda kosmeetika näitele siis mõtle, kas sul on mõtet kasutada märksõnana lihtsalt „kosmeetika“. See puudutab ju lisaks turult ostetavale odavale jamale ka kosmeetika salonge, kuidas ise meiki teha jne. Isegi autokosmeetika on olemas :).

Seega oleks mõttekam ehk raha kokku hoida ja long-tail keyworde ehk siis mitmesõnalisi ja spetsiifilisemaid märksõnu kasutada. NB! Ära unusta kasutada sünonüüme ja mitmust.

Negatiivsed märksõnad

Reklaami üles seades avaneb sul võimalus panna ka negatiivsed märksõnad. Soovitan neid soojalt kasutada. Kui sinu ettevõttes tasuta lõunaid ikka olemas ei ole siis pane negatiivseks märgusõnaks „tasuta“. Hoiad siis tasuta asju otsivad inimesed eemale. Mahekosmeetika näite puhul tasuks mõelda sõna „odav“ peale nt. „Odav kosmeetika“ otsingu korral on üsna suur tõenäosus, et sinu kvaliteetsed käsitöö mahekosmeetika tooted sellest filtrist läbi ei lähe.

Kui su pood asub vaid füüsiliselt Tartus, tasub panna negatiivseks märksõnaks ka Tallinn, Viljandi, Pärnu jne. Niipalju, kui viitsimist neid laduda on J

Fraasi vaste, täpne vaste või osaline vaste?

 • Osaline vastemahekosmeetika müük. Kõikide määratud märksõnade vaste vaiketüüp. Reklaame võidakse näidata otsingute puhul, mis sisaldavad õigekirjavigu, sünonüüme, seotud otsinguid ja muid asjakohaseid variatsioone. Kui su märksõna on „mahekosmeetika müük”, võib seda reklaami näha ka kasutaja, kes sisestab otsingu „kuidas teha mahekosmeetikat”.
 • Osalise vaste teisendaja+mahekosmeetika müük. See sarnaneb eelmisega, kuid osalise vaste teisendaja valiku puhul näidatakse sinu reklaame ainult otsingutes, mis sisaldavad sõnu, millele on lisatud plussmärk (+mahekosmeetika müük) või nende lähedasi variatsioone.
  Lähedased variandid on näiteks õigekirjavead, ainsuse ja mitmuse vormid, lühendid ja akronüümid ning tüvest tuletatud sõnad (näiteks laud/laudis). Sünonüüme (näiteks „kiire” ja „kärme”) ja seotud otsinguid (näiteks „kingad” ja „saapad”) ei loeta lähedasteks variantideks.
 • Fraasivaste „mahekosmeetika müük“. Reklaame näidatakse otsingute puhul, mille fraas ühtib või mis sisaldavad selle fraasi lähedasi variatsioone koos selle ees või järel olevate lisasõnadega. Reklaame ei näidata aga siis, kui sõna on lisatud fraasi keskele või fraasi sõnad on mis tahes viisil teises järjestuses. Meie näite puhul siis näidataks reklaami, kui otsingusse sisestatakse „mahekosmeetika müük Tartus“. Seda aga ei kuvata, kui otsinguks on „mahedate kosmeetikatoodete müük“.
 • Täpne vaste [mahekosmeetika müük]. Reklaame näidatakse täpset terminit ja selle lähedasi variatsioone hõlmavate otsingute puhul. Lähedased variatsioonid võivad siinkohal olla ka sõnade ümberjärjestamine, kui see ei muuda tähendust, ning funktsioonisõnade (eessõnad, sidesõnad, artiklid ja muud sõnad, mis ei mõjuta otsingu kavatsust) lisamist või eemaldamist. Nurksulgudega märgistatuna võidakse märksõna [mahekosmeetika müük] kuvada, kui keegi sisaldab Google’isse otsingu „müüa mahekosmeetikat”.

 

2. Loo Google AdWords kampaania

Google Adwords kampaania järgib allolevat mudelit.

Adwordsi kampaania ülesehitus
Allikas: Hubspot.com

Ehk siis iga kampaania koosneb reklaamirühmadest, mis omakorda sisaldavad reklaame ja neis sisalduvaid märksõnu. Näiteks on mõistlik teha kaks reklaamgruppi kingadest, kui müüte punaseid kingi ja musti kingi.

a)      Loo uus kampaania

b)      Vali kampaania tüüp

Adwordsi kampaania tüüp

c)       Vali asukoht ja keel

Otsusta, kas su reklaami võiks näha laiem auditoorium (nt netipoed) või sihid konkreetsemalt mingit piirkonda (kohalikud poed ja teenused).

Valides keele, näidatakse su reklaami neile inimestele, kes on seadnud selle keele oma esmaseks keeleks.

d)      Võrgustik ja seadmed

Otsusta, kas soovid, et su reklaame näidatakse kõikides võrgustikes ja seadmetes, või soovid seada piiranguid. Valikut tegemata jättes näitab Google su reklaami vaikimisi kõigis. Soovitame iga kampaania jaoks see eraldi seadistada.

 • Google Search – otseselt seotud Google otsinguga. Reklaami kuvatakse põhiotsingus, Google Maps’is ja Google pildiotsingus. Reklaamid on ainult tekstiformaadis.
 • Search Partners – Google otsingus ja partnerite lehel (nt Google Maps).
 • Display Network – Google’ga seotud ettevõtete lehtedel.
 • Broad Reach – Kui su märksõna kattub veebilehel seatud märksõnaga.
 • Specific Reach – Kui su märksõna kattub lehe sisuga. Nt loeb artiklit mahekosmeetika teemadel.
 • Seadmed – mobiil, sülearvuti jne.

e)      Pakkumised ja eelarve

Siin saad valida kas soovid määrata ise igale märksõnale soovitud pakkumise summa või lased Google AdWordsil ise otsustada seades talle ette maksimaalne päevane eelarve.

 • CPCcost-per-click, maksad vaid siis, kui keegi klikib su reklaamile. Kui eesmärgiks on veebilehe liikluse suurendamine, on see hea valik.
 • CPMcost per thousand impressions, saad valida Display võrgustikus. Kui soovid on reklaami saada maksimaalselt paljude inimeste vaatevälja.
 • CPA – cost per acquisition, kui kliki järel tehakse ka mingi mõõdetav konversioon. Sagedamini on selleks ostu sooritamine.

Manuaalne pakkumine – Määrad ise maksimaalsed CPC panused reklaamigrupiti või igale märksõnale individuaalselt. Siin peaksid siis arvesse võtma seda, et kui palju oled nõus ühe kliendi saamiseks rahaliselt panustama. Mida kõrgema väärtusega on lehe külastus, seda kõrgemat panust võid lubada.

Automaatne pakkumine – Google üritab anda oma parimat, et tuua etteseatud eelarvega võimalikult palju klikke. Sina pead selleks aga ära määrama, mis on kampaania päevane maksimaalne eelarve.

f)        Reklaamilaiendid

Saad lisada enda reklaami alla lisainfot. Nt määrad asukoha Google Mapsi jaoks, lingid kodulehele (nt „Leia lähim pood“, „Teenused“, „Hinnad“, „odavad pakkumised“ jms), telefoninumber, millele klikkides saab mobiilis otse helistama hakata jne.

3.     Loo reklaamrühm

Nüüd, kui kampaania on valmis tehtud, saad asuda reklaamigruppide tegemise juurde.

 • Vali pealkirjad – 2 kuni 30 tähemärki sisaldavat lauset.
 • Soovitavalt tee ka reklaamist koopia, et saaksid võrrelda kumb neist toimib paremini ja seeläbi raha kokku hoida.
 • Reklaami kirjeldus (kuni 80 tähemärki)

Mida relevantsem on su reklaamtekst valitud märksõnadele ja maandumislehele, seda parem on kvaliteediskoor. See omakorda aga aitab su reklaamil olla teistest sarnastest reklaamidest eespool.

4.     Seadista konversioonid

Kui oled eelpool nimetatud tegevused teinud, siis on üheks viimaseks ja võib-olla ka kõige olulisemaks seadistada Adwordsi konversioonid. Konversioon ehk conversion ingl. k tähendab maakeeli tehtud tegevuste jälgimist, nagu näiteks märksõna abil päringu saamine või e-poes toote ostu tegemine.

Konversioonide seadistamise kohta leiad infot Adwordsi blogist

Ja põhimõtteliselt võidki nüüd tekstireklaami jooksma panna ning hästi sihitud, sobiliku eelarve ja hea teksti korral võid hakata tulemusi ootama. Kuid…ära loorberitele puhkama jää. Käi vähemalt korra päevas, eriti alguses, ja vaata kuidas AdWordsi reklaamil läheb. Kas mõne märksõna peaks kinni panema, mõne juurde lisama? Kas eelarvet oleks vaja suurendada jne. Kõik ikka selleks, et saaksid maksimaalsed tulemused minimaalsete kuludega.

Jõudu tööle! Kui Sul peaks olema abi või nõu vaja olema, siis kirjuta info@digiturundus.ee. Aitame alati.

Autorid: Brit Mesipuu ja Veiko Ristissaar